Auta z minionych lat

stary-mercedes-cabrio

Dzisiejsi szoferzy, pod wieloma względami, mogą jedynie pomarzyć o doznaniach z jazdy samochodem, które czuli ludzie parędziesiąt lat wcześniej. Wolno ci być ciekaw, skąd u mnie takie koncepcje? Mianowicie jestem zwolennikiem doskonałego kina, a w szczególności podobają mi się obrazy realizowane w ubiegłym stuleciu. W epoce kiedy auto w jeszcze silniejszym stopniu aniżeli współcześnie było świadectwem rzeczywistego faceta. Wszelako jakie to były samochody! O ile oglądniecie parę filmów z lat 70’tych albo 80’tych to dostrzeżecie jak duże to były machiny. Napędzane były też słusznych rozmiarów napędami.

Pojedynczym z ważnych tematów kina przygodowego z tegoż okresu czasu były pościgi samochodowe. Możemy przyuważyć, iż poniekąd nie tak systematycznie uczestniczyły w nich jakieś wyścigowe rodzaje pojazdów, lecz przeciętne samochody jakich ludzie używali co dnia. Można mniemać, przeglądając takie filmy, iż dawne samochody dysponowały większa mocą aniżeli współczesne. Niewątpliwie niezadługo nastał kryzys paliwowy więc zaczęto produkować więcej małolitrażowych aut, zaś jeszcze po jakimś czasie wszyscy poczęli rozprawiać o chronieniu przyrody.

Rzecz zrozumiała, poziom jakości środowiska w którym żyjemy jest ważny, ale jako kierowcy wszyscy na tym cierpimy. Prawdopodobnie to nieco na wyrost stwierdzone, gdyż jeśli dla kogokolwiek samochód jest raptem urządzeniem by przenieść się z punktu w punkt, to nie zauważy tego. Tymczasem gdy ktokolwiek lubi dźwięk silnika, to szybciej obejrzy się za jakimkolwiek staromodnym samochodem aniżeli za czymś bardziej nowożytnym.

Współcześnie napędy muszą mieć malutką pojemność, bowiem tego rodzaju są postulaty legislacyjne. Równocześnie pojazdy robią się coraz ogromniejsze. Dla twórców implikuje to przymus zainstalowania w napędzie turbosprężarki, aby podobny samochód miał dostateczną moc aby się rozpędzić (zobacz tutaj). Weźcie i skonfrontujcie jakikolwiek model auta sprzed trzech czy czterech dekad z obecnym. Można odnotować, iż ten nowocześniejszy jest chociaż o 1/3 przestronniejszy, wszakże kubatura silnika bynajmniej nie jest znaczniejsza. Samochód jest cięższe, my także jesteśmy coraz ciężsi. Coś to potrzebuje napędzić. Zatem tak powszechnie napotyka się we współczesnych konstrukcjach napędów turbosprężarki. Ja jednakże preferowałbym prowadzić samochody z lat 70’tych.

Previous Entries Pierwszy spalinowy jednoślad